Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. A generous wireless range of 30 metres lets you listen to music even if the phone is upstairs.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Shokz OpenComm2 is £144.02. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
OPENCOMM2 from Shokz lets you consume both music and podcasts for hours on end. They connect cord-free via Bluetooth and have active noise cancelling for a complete musical experience.
Active noise cancelling means that the headphones can block all background noise that can disrupt your sound experience. To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality.
The headphones weigh no more than 35 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around! The wireless range is 30 metres, so there's no problem if you're not right next to your phone or computer.
This is a popular product with a current lowest price of £144. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Shokz OpenComm2 |
| Brand | Shokz |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Open-Ear (Bone Conduction) |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IP55 |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 96.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Suitable for | Office |
| Acoustic Seal | Open |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 336.0 h |
| Battery Time (in use) | 16.0 h |
Measures | |
| Weight | 35.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-22 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 30.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .