• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Epifanes Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

18 products

Show as table
Epifanes Paint Epifanes Rubbed Effect Interior Satin Varnish 5L
Epifanes Rubbed Effect Interior Satin Varnish 5L
Wood
£34.95
£6.99/L
2 stores
Epifanes Paint Epifanes Teaklack Superior Wood Protection 0.5L
Epifanes Teaklack Superior Wood Protection 0.5L
Oil-based, Wood, Glossy
£39.95
£79.90/L
2 stores
Epifanes Paint Epifanes SIDENMATT INTERIÖRLACK 1,0L
Epifanes SIDENMATT INTERIÖRLACK 1,0L
Wood
£54.95
2 stores
Epifanes Paint Epifanes Wood Finish Gloss 1000 ml
Epifanes Wood Finish Gloss 1000 ml
Wood
£62.95
2 stores
Epifanes Paint Epifanes Classic Mahognybets 500ml Woodstain
Epifanes Classic Mahognybets 500ml Woodstain
Wood
£16.99
1 store
Epifanes Paint Epifanes Multi Marine Primer 750ml Wood Paint
Epifanes Multi Marine Primer 750ml Wood Paint
Primer, Metal
£27.99
1 store
Epifanes Paint Epifanes Nautiforte Painting 750 ml Wood Paint, Lacquer Paint 0.75L
Epifanes Nautiforte Painting 750 ml Wood Paint, Lacquer Paint 0.75L
Primer, Wood, Metal
£32.99
£43.99/L
1 store
Epifanes Paint Epifanes E6 Anti Skid Painting 750 ml 0.75L
Epifanes E6 Anti Skid Painting 750 ml 0.75L
Wood, Metal
£33.49
£44.65/L
1 store
Epifanes Low Voc Rubbed Effect Varnish 1l Clear
Epifanes Low Voc Rubbed Effect Varnish 1l Clear
£33.99
1 store
Epifanes mono-urethane boat paint mu3233 burgandy Lacquer Paint, Wood Paint 0.76L
Epifanes mono-urethane boat paint mu3233 burgandy Lacquer Paint, Wood Paint 0.76L
Metal, Fiberglass
£34.99
£46.04/L
1 store
Epifanes Pu Two Part Polyurethane Paint 750g Wood Paint 0.75L
Epifanes Pu Two Part Polyurethane Paint 750g Wood Paint 0.75L
Primer, Wood, Metal
£39.99
£53.32/L
1 store
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint 0.75L
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint 0.75L
Wood
£48.99
£65.32/L
1 store
Epifanes Pu Varnish 750g Light Grey Lacquer Paint
Epifanes Pu Varnish 750g Light Grey Lacquer Paint
Wood
£48.99
1 store
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint
Wood
£51.49
1 store
Epifanes Pu Lacquer N879 750 g Lacquer Paint
Epifanes Pu Lacquer N879 750 g Lacquer Paint
Wood
£51.49
1 store
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint
Epifanes Pu Varnish 750 g Lacquer Paint
Wood, Metal
£51.49
1 store
Epifanes Polyurethane 2-Part Gloss Varnish Wood Paint 0.75L
Epifanes Polyurethane 2-Part Gloss Varnish Wood Paint 0.75L
Wood, Metal
£51.99
£69.32/L
1 store
Epifanes E1-31 Varnish 2.5l Clear
Epifanes E1-31 Varnish 2.5l Clear
£83.99
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.