Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mitre Saw, 17.2kg
Lowest price for Dewalt DWS778-QS is £809.77. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DWS778-QS |
| Brand | Dewalt |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| Power Output | 1050 W |
| No Load Speed | 4300 rpm |
| Power Input | 1850 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 50.0 ° |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Mitre Capacity (right) | 50.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Length | 615.0 mm |
| Height | 390.0 mm |
| Cable Length | 4.0 m |
| Weight | 17.2 kg |
| Width | 465.0 mm |
| Blade Diameter | 250.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-05-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .