Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mains-powered tools can often handle heavier workloads than battery-powered ones. It weighs 4.5 kg, so it's not that heavy to carry around and isn't all too heavy at 4.5 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Festool TS 55 FEBQ-Plus is £653.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
For increased safety, the blades on a plunge cut saw are completely encased in the machine itself. Everything becomes so much easier with a power saw. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job.
Festool brings you this mains-powered saw with a weight of 4.5 kilograms. This saw runs on a cord and lets you work without being interrupted. It also gets points for low impact on the environment.
To summarise, there are many advantages to Festool TS 55 FEBQ-Plus. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Festool TS 55 FEBQ-Plus is £654. This model has a high average review score of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool TS 55 FEBQ-Plus |
| Brand | Festool |
| Type | Plunge Cut Saw |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5800 rpm |
| Power Input | 1200 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-28 |
Features | |
|---|---|
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Dust Box, Carrying Case |
| Bevel Capacity | No |
Measures | |
| Weight | 4.5 kg |
| Blade Diameter | 160.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .