Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The input power in this power saw is 800 watts. The voltage amounts to 240 volts and is a sturdy machine weighing in at 10.5 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Einhell TC-TS 200 is £89.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you're detail-oriented and want a neat result, a table saw is a good choice. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job. This saw has a voltage of 240 volts and with its high weight of 10.5 kg you get a very sturdy machine.
Einhell brings you this mains-powered table saw which weighs 10.5 kg. This saw runs on a cord and lets you work without being interrupted. It also gets points for low impact on the environment.
As you can tell, there are many great things to be said about TC-TS 200. This is one of the most popular power saws on PriceRunner right now and the current lowest price is £89. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell TC-TS 200 |
| Brand | Einhell |
| Type | Table Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2950 rpm |
| Power Input | 800 W |
Features | |
| Blade Bore | 16.0 mm |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
|---|---|
| Length | 540.0 mm |
| Height | 360.0 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Width | 410.0 mm |
| Blade Diameter | 200.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .